laupäev, detsember 02, 2006

Nädal Hiinas


Bloog!!!

China Weekist on mxxdas 3 n2dalat (jah, ma ei ole oma arvuti taga) ja m2lestused hakkavad vaikselt tuhmuma - ehk siis viimane aeg k6ik eemal-isse kirja panna.

China Week oli kahtlemata parim n2dal minu LPC-elus. Mis selle siis nii eriliseks tegi? K6ik, alustades odavatest ja kivik6vadest hiina kommidest, l6petades katkise autokummiga tagasiteel. K2isime tagasihoidliku 16-liikmelise grupiga Guangdongi provintsi (selles provintsis asub ka HK) p6hjaosas Liannanis. Yks vaesemaid piirkondi kogu Hiinas, mida asustab p6hiliselt etniline v2hemusrahvus h6imunimega Yao. Sealne maastik koosneb p6hiliselt v6imsatest m2gedest, mis k6rguvad m6lemal pool teed, ja m6ningast taimestikust. Kylad/linnad paiknevad m2gede vahel ja tekitavad ajas tagasir2ndamise tunde, sest sealne elu on ysna erinev elust HK-s. Majades on muldp6randad, seinad on ysna 6hukesed, kytta saab ahjuga. Inimesed on vahetud, s6bralikud, kylalislahked (!!! see l2heb kolme hyyum2rgiga - sulle pakutakse ALATI istet, l6unat, teejuhiseid jms). Masendusstekitav olukord valitseb aga kohalikes koolides: sageli pakutakse meile kooli nime all lihtsalt yht kahekorruselist hoonet, kus igas ruumis on kivip6randad ja logisevad toolid-lauad. Seda teades v6tsime oma grupiga ette shopingu yhes kohalikus kirjatarvete poes ja hankisime laste tarvis pabereid, rasvakriite, vildikaid, joonlaudu, pliiatseid ja komme auhindadeks. Seej2rel maabusime oma hotellis. Haarasime Lahyaga yhe kaheinimese toa ning avastasime oma 'meeldivaks' yllatuseks, et normaalse tualetipoti asemel on meil Squat Toilet! Jei! Kuigi selline asi on Hiinale ysna tyypiline. Hiinlaste seletus on, et Squat Toilet on palju hygieenilisem kui tavaline tualetipott. :P

Igal juhul, meie CW ylesanne oli 6petada yao lastele inglise keelt ning esineda neile kultuurikavaga. Eks me siis seda tegimegi. Meie 6ppemeetoditeks olid valdavalt laulmine ja karjumine, nii et kolmanda p2eva l6puks oli enamusel h22l veidike 2ra ja kurk valus. Lapsed olid tublid ja suhtlemisaltid, mis valmistas mulle palju r66mu. Tunnis ehk oli m6ningaid raskusi nendega kontakteerumisega - enamuse txxst tegid 2ra hiina keele oskajad - ent p2rast tunde m2nguv2ljakul leidsid ja hiina keele v6hikud nagu mina ja Jane endale lemmiklapsed. Minu lemmiklapse nimi on muideks Xiao Yuen, mis peaks t2hendama v2ikest lindu. :) Viisime oma lapsed kolmandal p2eval linna restorani ja poodidesse - oi, see oli neile paradiis! Mulle delegeeriti kaks last (iga hiina keele oskaga pidi v6tma kolm, ylej22nud 2), kes muutusid toidupoes v2gagi n2udlikuks ning kulutasid kogu mu 50-dollarilise eelarve 10 minutiga, nii et k6ik ylej22nud sisseostud tegin juba omast taskust. :P Ostsime neile yliarmsad roosad (tydrukutele muidugi) koolikotid nende lemmikute Disney tegelastega. Lastest lahkumine oli ysna kurb, aga me peame nendega posti teel yhendust, v2hemalt nii ma loodan. Xiao Yuen, Ting Hua.

Meie kultuurikava oli ysna mitmekesine. See sisaldas tantse Aafrikast, Uus-Meremaalt, Koreast ja Kagu-Aasiast, flxxdim2ngu, prantsuse laulu ja banaanitantsu. Me esinesime igas koolis ja esinesime kokku neli korda. Meie esitus l2ks iga korraga yha paremaks, sest esinemisest sai korraga rutiin, mille vastu v6idelda ei saanud, niisiis tuli lihtsalt minna ja end h2sti tunda - mis meil p2rast 2 esimest etteastet juba ysna h2sti v2lja tuli. :)

K2isime kokku neljas kohalikus algkoolis (I-III klass) ning viimase kohana kylastasime piirkonna 'vingeimat' yao kooli, kuhu algkoolide 6pilased LPC-lt stipendiume saavad. Selles koolis on k6ik olemas: korralikud yhiselamud (sest see on internaatkool), spordiv2ljakud, sxxkla, arvutiklass, isegi s6idu6ppe(v6i ohutuse)klass!

Peale koolide kylastamise ja intervjuude tegemise k2isime veel l6kke6htul ning vaatasime traditsioonilistes yao kostyymides mehi ja naisi demonstreerimas yao inimeste traditsioone ja suhtekombeid. Nimelt siis, kui mees ja naine yksteisele meeldivad, vahetavad nad m6ne v22rtusliku eseme, n2iteks joogisarve yao koti vastu. (Yao kotid on lahedad!! Sain 2 - yhe, mille ka kogu ylej22nud grupp sai, ja teise yhelt perekonnalt, keda seoses intervjuuga kylastasime. Ainult vanaema oli kodus tol hetkel, niisiis pakkus tema meil l6unat ja r22kis meiega jutu. Olin segaste asjaolude t6ttu sunnitud 2ra jooma 3 kausit2it riisiviina ja tundsin end j2rgneva kolme tunni jooksul ysna veidralt.) Ja iga kord, kui midagi lava peal toimuma hakkas, kutsi publikut kaasa lxxma/aitama. Niisiis k2isin mina yao peiuga tervist joomas, Lahya syytas traditsioonilise l6kke, James, Fioni ja Melissa riietusid yao kostyymidesse.... Yhes6naga, LPC 6pilaste osav6tuprotsent igast etteastest oli ligi 100%. :P

Uni suleb uksed ja aknad ja silmad, ma ei saa midagi parata. Ehk homme? :)
MUAHH

7 kommentaari:

Katrin ütles ...

ohh sind hiinalembelist kahvanägu
:)
Lätis käisime ära ja kui sa meile nüüd kunagi külla tuled, siis näitan sulle kindlasti pilte ka ;)
aa ma tahaks ullult teada, millal sa täpselt meile saabud, siis tean kohe valmistuda :D

marika ütles ...

Uuhh...ma olen nüüd ka HP Pavilioni 6-nda seeria läppari omanik - seega meie vana arvuti läheb pensionile (kes ütles, et õnn ei ole rahas - õnn on selles, mida raha eest omandada saab);
maadlesin tükk aega netiühenduse loomisega .... asi päädis telefonikõnega Starmani lühinumbrile .... ja siin ma siis nüüd olen!
Ma küll ei saanud täpselt aru, palju sa seda riisiviina manustasid, aga loodan, et see ei saa harjumuseks (Eestis võib niiviisi keeruliseks minna)...
Loodetavasti on enne vaheaega veel väikest blogi ka oodata - no jalgpallist ja sulgpallist (koos piltidega soovitavalt) ja millestki veel, mida ma küsidagi ei oska ...
Mida iganes, aga igatahes näeme Tallinna lennujaamas 17-ndal detsembril (sinu laekumise kellaaeg on Tartu-Tallinna vahemaad ja nädalapäeva arvestades küll anomaalne)!

Madli ütles ...

Katrin: saabun pühapäeval, aga täpset kellaaega ei saa hetkel öelda... Eestis olen hommikul kell pool 7 muidu... aga Tartu kohta veel ei tea.

:*

Emps: kas lähed juba laupäeval Tlna ära?

Jaanika ütles ...
Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.
Jaanika ütles ...

See päev, mil sa tagasi tuled on kalendris märgitud punasega, mitte sellepärast, et see on pühapäev, vaid seetõttu, et ma ise tegin!
OOTAN VÄGA!!! :D

marika ütles ...

Vigade parandus:
Madli laekub Tallinna lennujaama pühapäeval, 17-ndal kell 10:25. Pool seitse oli väike desinformatsioon, sel ajal maandub HK lennuk alles Helsinkis (või noh, mis seal vahet, Tartust vaadates on nii Tallinn kui Helsinki üks perifeeria kõik).

Katrin ütles ...

uuh ainult 3 päeva veel, mine või lolliks, muide kellel on homme esimene proovikirjand(esimene proovieksam oli juba ära aikas)